MENU

Endorsements

Texas Values Action will make endorsements in the 2022 local election cycle. We will only endorse candidates who share in our mission to ensure Texas is a state in which religious liberty flourishes, families prosper, and every human life is valued. Candidates must be able to demonstrate a firm commitment to protecting religious liberty, marriage and family, and innocent human life.

Candidates must complete a questionnaire to be considered for an endorsement. We will not necessarily endorse a candidate in every race and our endorsement of a candidate in a race does not represent a criticism of any other candidate in the same race. Please download our updated endorsement questionnaires below.

Legislative Questionnaire

Judicial Questionnaire

Local Candidate Questionnaire

Send completed questionnaires to info@txvaluesaction.org.

(Last updated 10-22-22)

 


November 8th Texas General Election

Early Voting Monday, October 24 – Friday, November 4, Election Day is Tuesday, November 8th

Statewide Offices

Governor: Greg Abbott

Lt. Governor: Dan Patrick

Attorney General: Ken Paxton

Agriculture Commissioner: Sid Miller

Comptroller of Public Accounts: Glenn Hegar 

Land Commissioner: Dr. Dawn Buckingham

Railroad Commissioner: Wayne Christian

Texas Supreme Court, Place 9: Evan Young

State Board of Education, District 5: Perla Hopkins 

State Board of Education, District 7: Julie Pickren

State Board of Education, District 8:  Audrey Young

State Board of Education, District 10: Tom Maynard

State Board of Education, District 14: Evelyn Brooks

 

U.S. Representative

District 3: Keith Self

District 4: Pat Fallon

District 7: Johnny Teague

District 10: Michael McCaul

District 13: Ronny Jackson

District 14: Randy Weber

District 20: Kyle Sinclair

District 21: Chip Roy

District 22: Troy Nehls

District 24: Beth Van Duyne

District 25: Roger Williams

District 27: Michael Cloud

District 28: Cassy Garcia

District 31: John Carter

District 34: Mayra Flores

District 36: Brian Babin

 

State Senate

District 1: Bryan Hughes

District 2: Bob Hall

District 4: Brandon Creighton

District 7: Paul Bettencourt

District 8: Angela Paxton

District 9: Kelly Hancock

District 10: Phil King

District 11: Mayes Middleton

District 12: Tan Parker

District 18: Lois Kolkhorst

District 21:  Julie Dahlberg

District 22: Brian Birdwell

District 24: Pete Flores

District 25: Donna Campbell

District 28: Charles Perry

District 30: Drew Springer

District 31: Kevin Sparks

 

State House

District 2: Bryan Slaton

District 3: Cecil Bell Jr.

District 5: Cole Hefner

District 6: Matt Schaefer

District 8: Cody Harris

District 10: Brian Harrison

District 15: Steve Toth

District 16: Will Metcalf

District 19: Ellen Troxclair

District 20: Terry Wilson

District 23: Terri Leo-Wilson

District 24: Greg Bonnen

District 25: Cody Vasut

District 26: Jacey Jetton

District 33: Justin Holland 

District 45:  Michelle Lopez

District 52: Caroline Harris

District 59: Shelby Slawson

District 62: Reggie Smith

District 63: Ben Bumgarner

District 66: Matt Shaheen

District 67: Jeff Leach

District 68: David Spiller

District 69: James Frank

District 73: Carrie Isaac

District 81: Brooks Landgraf

District 89: Candy Noble

District 91: Stephanie Klick

District 93: Nate Schatzline

District 94: Tony Tinderholt

District 96: David Cook

District 98: Giovanni Capriglione

District 106: Jared Patterson

District 121: Steve Allison

District 122: Mark Dorazio

District 128: Briscoe Cain

District 129: Dennis Paul

District 130: Dr. Tom Oliverson

District 132: Mike Schofield

District 133: Mano DeAyala

District 136: Michelle Evans

District 150: Valoree Swanson

 

Local Offices

Collin County Judge: Chris Hill

Tarrant County Judge: Tim O’Hare

Tarrant County Probate Court #2: Judge Brooke Allen

Tarrant County District Clerk: Tom Wilder

Tarrant County District Attorney: Phil Sorrells

McLennan County Court at Law #3 Judge: Ryan Luna

Harris County District Clerk: Chris Daniel

Montgomery County Clerk: Brandon Steinmann

Montgomery County Judge: Mark Keough

Montgomery County Court at Law #1: John Hafley

Round Rock ISD Trustee Place 1: John Keagy

Round Rock ISD Trustee Place 3: Orlando Salinas

Round Rock ISD Trustee Place 4: Jill Farris

Round Rock ISD Trustee Place 5: Christie Slape

Round Rock ISD Trustee Place 6: Don Zimmerman

Leander ISD School Board, Place 5: Kevin Leverenz

Leander ISD School Board, Place 6: Scott Reese

Leander Justice of the Peace Precinct 2: Angela Williams

 

 

May 24th Texas Primary Runoff Election

Early Voting May 16-20, Election Day is Tuesday, May 24th

Statewide Offices

Land Commissioner: Dr. Dawn Buckingham

Railroad Commissioner: Wayne Christian

 

State Senate

District 24: Pete Flores

 

State House

District 19: Ellen Troxclair

District 23: Terri Leo-Wilson

District 52: Caroline Harris

District 61: Paul Chabot

District 73: Carrie Isaac

District 91: Stephanie Klick

District 93: Nate Schatzline

District 122: Mark Dorazio

 

Local Offices

Tarrant County District Attorney: Matt Krause

 

March 1st Texas Primary Election

Early Voting February 14-25, Election Day is Tuesday, March 1st

Statewide Offices

Lt. Governor: Dan Patrick

Comptroller of Public Accounts: Glenn Hegar 

Land Commissioner: Dr. Dawn Buckingham

Railroad Commissioner: Wayne Christian

Texas Supreme Court, Place 9: Evan Young

State Board of Education, District 7: Julie Pickren

State Board of Education, District 10: Tom Maynard

 

U.S. Representative

District 4: Pat Fallon

District 8: Christian Collins

District 13: Ronny Jackson

District 14: Randy Weber

District 17: Paulette Carson

District 21: Chip Roy

District 24: Beth Van Duyne

District 25: Roger Williams

District 27: Michael Cloud

District 31: John Carter

District 36: Brian Babin

District 38: Mark Ramsey

 

State Senate

District 1: Bryan Hughes

District 2: Bob Hall

District 4: Brandon Creighton

District 7: Paul Bettencourt

District 8: Angela Paxton

District 9: Kelly Hancock

District 10: Phil King

District 11: Mayes Middleton

District 12: Tan Parker

District 18: Lois Kolkhorst

District 22: Brian Birdwell

District 24: Pete Flores

District 25: Donna Campbell

District 28: Charles Perry

District 30: Drew Springer

District 31: Kevin Sparks

 

State House

District 2: Bryan Slaton

District 3: Cecil Bell Jr.

District 6: Matt Schaefer

District 15: Steve Toth

District 16: Will Metcalf

District 18: Janis Holt

District 19: {Dual Endorsement} Ellen Troxclair & Nubia Devine

District 20: Terry Wilson

District 23: Terri Leo-Wilson

District 24: Greg Bonnen

District 25: Cody Vasut

District 26: Jacey Jetton

District 52: Caroline Harris

District 59: Shelby Slawson

District 66: Matt Shaheen

District 67: Jeff Leach

District 69: James Frank

District 73: Carrie Isaac

District 89: Candy Noble

District 91: Stephanie Klick

District 93: Nate Schatzline

District 94: Tony Tinderholt

District 96: David Cook

District 106: Jared Patterson

District 122: Mark Dorazio

District 126: Brisco Cain

District 129: Dennis Paul

District 130: Dr. Tom Oliverson

District 132: Mike Schofield

District 136: Michelle Evans

District 150: Valoree Swanson

 

Local Offices

Collin County Judge: Chris Hill

Tarrant County Judge: Tim O’Hare

Tarrant County District Attorney: Matt Krause

Tarrant County Probate Court #2: Judge Brooke Allen

Tarrant County District Clerk: Tom Wilder

371st District Court Judge: William Knight (Tarrant County)

McLennan County Court at Law #3 Judge: Ryan Luna

Chair of the Hidalgo County Republican Party: Adrienne Pena-Garza

Montgomery County Clerk: Brandon Steinmann

Montgomery County Judge: Mark Keough

Montgomery County Court at Law #1: John Hafley

 

 



Check back for updates

 


CLICK HERE to view endorsements from past elections.